Wspólna kolacja, zastawiony stół i... pies, który poluje na przekąskę? Zafiksowanie pupila na punkcie jedzenia może być nie tylko uciążliwe dla właściciela, ale też niebezpieczne dla zdrowia czworonoga. W najnowszym odcinku programu "Jak rozmawiać z psem?" behawiorysta zwierząt Radosław Ekwiński pochylił się nad tym problemem.
Aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z nadmiernym apetytem psiaka, po pomoc do Radka Ekwińskiego zgłosił się Dariusz Falana, właściciel Buni. Mężczyzna przyznał, że jego pupil musi być pod stałą obserwacją, ponieważ skacze wysoko podczas przenoszenia gorących napojów z kuchni do pokoju, ściąga jedzenie ze stołu, a nawet wylizuje brudne naczynia w zmywarce podczas ich wkładania.
Ona już siedzi głową w zmywarce i jest tak zwane wstępne mycie, tylko na tych talerzach są różne rzeczy, między innymi nie zawsze zdrowe dla niej. Bunia jest alergiczką i problem alergiczny jest rzeczywiście uciążliwością głównie dla niej przy jej apetycie na wszystko i nie da się tego wyplenić- opowiadał Dariusz.
Analiza przyczyn braku kontroli nad łaknieniem
Przez zafiksowanie Buni na smakołykach, Dariusz musiał nieustannie uważać na to, w jakich miejscach zostawiał jedzenie. Samo spożywanie posiłków w towarzystwie ciągle podskakującej psiny także było uciążliwe. Walkę z brakiem kontroli nad łaknieniem czworonoga, Radek Ekwiński rozpoczął od analizy przyczyn tej sytuacji.
Jeżeli mamy psa, który wygląda jak pies myśliwski, a więc w przypadku psa myśliwskiego coś, co wygląda jak ciągła chęć wykazania się, a potem już rzucam się i zjadam, jest zachowaniem jak najbardziej instynktownym- podał jeden z możliwych powodów.
Co zrobić, gdy pies chce ciągle jeść?
Aby oduczyć psa ciągłego podjadania, należy z nim bardzo konsekwentnie pracować. Pierwszą rzeczą, jaką Radek Ekwiński doradził właścicielowi Buni, było nauczenie pupila komendy "nie". Behawiorysta podkreślił, że nauka może przynosić efekty, kiedy wykonanie komendy będzie wiązało się z otrzymaniem atrakcyjnej nagrody. Dodał, iż ćwiczenie należy powtarzać co najmniej pięć razy dziennie i wykonać je w sumie około 500-800 razy.
Możemy także jedzenie poukrywać w macie węchowej. Każda forma podawania jej jedzenia w sposób wymagający od niej zwolnienia i koncentracji depcze sobie nową ścieżkę w jej psiej głowie, że to jedzenie wymaga odrobiny wysiłku- tłumaczył Radek Ekwiński.
O tym, jak Bunia poradziła sobie podczas ćwiczeń, można przekonać się w powyższym fragmencie wideo. Inne porady Radosława Ekwińskiego z 1. odcinka "Jak rozmawiać z psem?" warto natomiast poznać, oglądając program na antenie TVN Style.
1. odcinek programu "Jak rozmawiać z psem?" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć w:
- sobotę 17 maja, 8:00
- niedzielę 18 maja, 6:55
Zobacz także:
- Jak usmażyć idealne mięso na gulasz? Sprawdź patent Magdy Gessler
- Za kulisami amerykańskiej knajpy. Czym charakteryzuje się praca kelnerki w Chicago?
- Szokujący rarytas Peruwiańczyków. "Smakuje jak dobrze doprawiony kurczak"
Autor: Martyna Wielkopolan