Sztuczna inteligencja pozwoliła wykryć nowotwór piersi. Jak jeszcze wykorzystuje się ją w medycynie?

Co słychać?: Klaudia Nawrocka-Pawlik i dr inż. Marcin Sieniek
Co słychać?: Zastosowanie AI w medycynie
Rozwój sztucznej inteligencji wpływa na różne obszary życia. Coraz częściej wykorzystuje się ją w medycynie. W materiale z programu "Co słychać?" reporterka Klaudia Nawrocka-Pawlik spotkała się z Marcinem Sieńkiem - szefem informatycznego zespołu badawczego, który korzysta z AI w procesie diagnozowania nowotworów. Czego się dowiedziała?

W rozmowie z reporterką "Co słychać?" Klaudią Nawrocką-Pawlik - dr inż. Marcin Sieniek przyznał, że wczesne wykrycie nowotworu piersi pozwala na praktycznie całkowite wyleczenie choroby, która dotyka 1 na 8 kobiet w Polsce. Opowiedział też o konkretnym przypadku, w którym to właśnie mammograf wyposażony w sztuczną inteligencję pozwolił na zdiagnozowanie pacjentki.

Był taki konkretny przypadek w Chicago, w próbie klinicznej, którą robiliśmy ze szpitalem Northwestern Medicine, gdzie spośród siedmiu nowotworów, które zostały zdiagnozowane - sześć zostało wykrytych przez lekarzy, a jeden im umknął i to właśnie sztuczna inteligencja przyczyniła się do tego, że pacjentka zaczęła to leczyć.
dr inż. Marcin Sieniek

AI nie zastępuje lekarzy, tylko im asystuje?

Mimo dużego udziału i szerokiego wykorzystania w medycynie - sztuczna inteligencja nie ma na celu zastąpienia lekarzy radiologów. W ich pracy pełni funkcję asystencką. Dr inż. Marcin Sieniek opowiedział o sposobach jej wdrażania.

Sztuczną inteligencję można wdrożyć w kilku różnych scenariuszach. Można próbować wspomóc któregoś z lekarzy lub tam gdzie lekarz jest w ogóle niedostępny, gdzie brakuje, gdzie ten pacjent - na przykład w wiejskich okolicach w Indiach - jest w ogóle pozbawiony dostępu do lekarza to już tam pojawiają się algorytmy, gdzie sztuczna inteligencja jest w stanie poinformować go, czy warto jechać do szpitala w mieście i dostać dalszą diagnozę.
dr inż. Marcin Sieniek

W jakich obszarach medycyny wykorzystywana jest sztuczna inteligencja?

Na temat pozostałych sposobów wykorzystania AI w medycynie - w materiale Klaudii Nawrockiej-Pawlik wypowiedziała się menedżerka komunikacji w przedsiębiorstwie informatycznym Olga Sztuba.

Algorytmy sztucznej inteligencji mogą być wykorzystywane przy chorobach takich jak cukrzyca, choroby serca, nowotwory, przy skanach mózgu. Spektrum zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie jest bardzo duże.
Olga Sztuba

Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości