Sztuka może być... memem? Rozmawiamy z Sonią Kiszą, znaną jako Histeria Sztuki

Co słychać?: Sonia Kisza i Martyna Mikołajczyk
Co słychać?: Spotkanie z Sonią Kiszą, znaną jako Histeria Sztuki
Zwiedzanie muzeów oraz obcowanie ze sztuką wielu Polakom wciąż kojarzy się z... nudą. W materiale do programu "Co słychać?" reporterka Martyna Mikołajczyk porozmawiała z historyczką sztuki Sonią Kiszą (znaną w Internecie jako Histeria Sztuki), która poradziła, w jaki sposób czerpać więcej radości ze zwiedzania oraz jak patrzeć na sztukę z perspektywy feministycznej.

Podczas spotkania w Zamku Królewskim w Warszawie z reporterką Martyną Mikołajczyk - Sonia Kisza zwróciła uwagę, iż w głowach Polaków nadal kreuje się nudna wizja zwiedzania muzeów na podstawie doświadczeń z czasów szkolnych, zakładająca konieczność oglądania wystaw od A do Z oraz zapoznawania się z historią poszczególnych eksponatów. Tymczasem, historyczka sztuki, znana w sieci pod pseudonimem Histeria Sztuki, proponuje inny tryb obcowania z nią.

Nie uczy się nas tego, że muzeum może być przyjemnością. Zachęcam do tego, żeby po prostu iść za tym, jak się w danym momencie czujemy, czy to jest dzień na to, żeby porobić sobie memy w głowie chociażby. Zachęcam właśnie do tego, żeby nie bać się własnych interpretacji
- tłumaczyła w programie "Co słychać?" Sonia Kisza.

Nietypowa interpretacja obrazu Rembrandta

Podczas rozmowy z reporterką Martyną Mikołajczyk historyczka sztuki Sonia Kisza podzieliła się swoją własną, spontaniczną interpretacją dzieła "Dziewczyna w ramie obrazu" Rembrandta, na które obie patrzyły. Ukazała w ten sposób jak dobrą, dostosowaną do współczesnych czasów zabawą może być obcowanie ze sztuką.

Pierwsza myśl to jest - zwracając uwagę na to w jaki sposób jest zakomponowany ten obraz - Rembrandt namalował drugą ramę, z której ona wychodzi i od razu mi się skojarzyło to z tym, że ma takie parcie na szkło
- zwróciła uwagę Sonia Kisza.

Historia sztuki z perspektywy feministycznej

Na co dzień, oprócz nauki czerpania więcej radości ze zwiedzania - misją Soni Kiszy jest szerzenie wiedzy o feministycznej historii sztuki. W materiale do programu "Co słychać?" historyczka sztuki zwróciła uwagę, że w kanonie szkolnym nie mówi się o malarkach, co może powodować mylne wrażenie, że kobiet w sztuce nie ma. Podczas rozmowy z Martyną Mikołajczyk - Sonia Kisza opowiedziała o kilku strategiach feministycznej historii sztuki.

Możemy odkrywać herstorię, czyli możemy odkrywać właśnie historie wielkich malarek, natomiast ja też bardzo lubię taką strategię, w której reinterpretujemy dzieła sztuki, czyli patrzymy na nie, pozbywając się tego męskiego spojrzenia, do którego my jesteśmy absolutnie przyzwyczajone
- podkreśliła historyczka sztuki.

Całość spotkania z Sonią Kiszą w Zamku Królewskim w Warszawie warto zobaczyć w powyższym wideo.

Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości