Czy oszczędne życie w Finlandii jest możliwe? Sprawdzimy to!

Europolki studentki: Zuza, Vaasa
Europolki studentki: Zuza, Vaasa
W 4. odcinku 2. sezonu "Europolek studentek" Zuzanna zabierze nas do krainy skutej lodem i pokrytej śniegiem, czyli finlandzkiej Vaasy. Zuza studiuje na Uniwersytecie Warszawskim - Logistykę i administrowanie w mediach. Aktualnie jest na wymianie Erazmus na University of Vaasa.

W odcinku Zuzia pokaże nam kampus, który znajduje się w budynku po dawnej fabryce bawełny. Zabierze nas do sal wykładowych, w których zajęcia odbywają się najczęściej przy otwartych drzwiach, do biblioteki oraz do studenckiego common space’u do nauki, na stołówkę oraz uczelnianą…saunę!

University of Vaasa - rozrywka na uczelni

To jeszcze nie wszystko… na Uniwersytecie jest także salka jedną z największych kolekcji z grami typu Pinball i Arcade jaką można znaleźć w całej Finlandii. Zuza zaprowadzi nas także do nowoczesnej części Uniwersytetu z robotami, z własną elektrownią, drukarkami 3D i bateriami. Porozmawia o tym z koordynatorem technicznym uczelni - Kimem. Studentka zabierze nas także na spacer nad Zatokę Botnicką, podczas którego porozmawia z polskim profesorem wykładającym w Vaasie.

Vaasa - typowe atrakcje miasta

W najnowszym odcinku "Europolek studentek" zajrzymy do studenckiego mieszkania Zuzy, w którym studentka mieszka ze współlokatorką i… nie mają czajnika, bo jest im niepotrzebny! Z Europolką pójdziemy na saunę, po której Zuza wraz ze znajomymi wytarza się w śniegu. Następnie wybierzemy się na międzynarodowy event, podczas którego każdy zaprezentował potrawę ze swojego kraju. Kolejna atrakcja typowa dla Vaasy, w której z Zuzą weźmiemy udział, to morsowanie, po którym udamy się na zakupy po mięso z renifera i kiełbaski oraz pogawędkę z lokalnym sprzedawcą Vasco.

"Europolki studentki" - jak żyć oszczędnie w Finlandii?

W poszukiwaniu fińskich przysmaków skorzystamy z popularnej aplikacji, która pokazuje miejsca pozbywające się nadwyżek jedzenia w przystępnych cenach, szerząc ideę zero waste. Kolejne studenckie tipy odnajdziemy z Zuzą w fińskim second handzie, w którym poza ubraniami znajduje się mnóstwo przydatnych gadżetów, jak na przykład… latarka czołówka, raki czy kubeczki z Muminkami. Na koniec przygody wybierzemy się na mecz hokeja, stok narciarski oraz studenckie, wieczorne, klimatyczne ognisko na wyspie z poszukiwaniem zorzy polarnej.

PREMIERA 4. odcinka 2. sezonu programu "Europolki studentki" na antenie TVN Style - w niedzielę 24 marca, o godzinie 12:30.

Powtórki odcinka:

 • wtorek 26 marca, 22:00
  • czwartek 28 marca, 14:35
   • sobota 30 marca, 00:00 i 13:15

    Zobacz także:

    Autor: Martyna Wielkopolan

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości