Z tym również może kojarzyć się Hiszpania! Jak pozyskuje się sól w Alicante?

Jestem z Polski: Alicja, Hiszpania
Jestem z Polski: Odwiedziny w zakładzie pozyskującym sól z jeziora w Parku Naturalnym Laguny La Mata
Wycieczka po prowincji Alicante w 14. odcinku 13. sezonu "Jestem z Polski" nie mogła odbyć się bez odwiedzin w dość nietypowym dla tego regionu miejscu. W Torrevieja - w Salinas produkowana jest bowiem sól. Czego na miejscu dowiedziała się bohaterka odcinka?

Alicja Kurzela zabrała nas do zakładu pozyskującego sól z jeziora w Parku Naturalnym Laguny La Mata. Na miejscu spotkała się z jedną z jego pracowniczek, która opowiedziała nam o technikach pozyskiwania soli oraz zdradziła ciekawostki na jej temat. Była to doskonała okazja, aby uświadomić sobie, że Hiszpania - oprócz słońca i pięknych widoków - może także kojarzyć się z solą.

Mało komu Hiszpania tak naprawdę kojarzy się z solą, bo generalnie to jest wino, słońce, natomiast na pewno nie sól.
Alicja Kurzela

W jaki sposób przebiega proces pozyskiwania soli w Salinas?

Podczas rozmowy z Alicją - pracowniczka zakładu w Salinas przyznała, że przestrzeń pozyskiwania soli to około 1500 hektarów. W jaki sposób przebiega cały proces? Ana Raquel Lopez Reyes wytłumaczyła go bohaterce programu "Jestem z Polski".

Otóż sól, która jest w wodzie w lagunie przechodzi proces krystalizacji. Kiedy opadnie na dno to ją zbieramy.
Ana Raquel Lopez Reyes

Rodzaje soli spożywczych produkowanych w Alicante

Sole produkowane w zakładzie pozyskującym sól z jeziora w Parku Naturalnym Laguny La Mata to sole spożywcze, które nadają się do wykorzystania w kuchni. Towarzysząca Alicji podczas wizyty w Salinas - Ana Raquel Lopez Reyes - opowiedziała jej o zastosowaniu poszczególnych rodzajów.

Tej używamy do solenia szynki, a ta jest najdrobniejsza ze wszystkich i używa się jej w cukiernictwie, na przykład do kremów albo churros.
Ana Raquel Lopez Reyes

Zachęcamy do obejrzenia powyższego wideo, aby dowiedzieć się więcej o pracy w zakładzie pozyskiwania soli w Alicante, a także odkryć, w jakim celu porozstawiane są tam tekturowe rowery. Całość odcinka warto też obejrzeć na antenie TVN Style lub w Playerze.

14. odcinek 13. sezonu programu "Jestem z Polski" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć:

 • w niedzielę 12 maja, 13:30
  • w poniedziałek 13 maja, 16:35
   • we wtorek 14 maja, 21:00

    Zobacz także:

    Autor: Martyna Wielkopolan

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości