Latem Twoje nogi są szczególnie obciążone. Sprawdź, jak o nie zadbać!

Co słychać?: Dbanie o nogi latem - wskazówki
Co słychać?: Jak dbać o nogi latem?
W okresie letnim nietrudno o przeciążanie mikrokrążenia i poszerzanie naczyń krwionośnych nóg. Wynika to z faktu, że te części ciała lubią zimno. Jak dbać o nogi latem, aby nie nabawić się obrzęków? Na ten temat reporterka "Co słychać?" Klaudia Nawrocka Pawlik porozmawiała z flebologiem, profesorem Łukaszem Paluchem.

W materiale z programu "Co słychać?" profesor Łukasz Paluch opowiedział o czynnościach, jakie każdy powinien wprowadzić do swojej codziennej rutyny, aby zadbać o nogi, którym wysokie temperatury zdecydowanie nie sprzyjają.

Powinniśmy zaczynać nasz dzień od delikatnego drenażu limfatycznego. Wystarczy, że kilka razy pomuskamy naszą klatkę piersiową, nogi, kostki naszymi dłońmi. Dzięki temu pobudzimy układ limfatyczny. Następnie podczas porannej higieny, toalety, kiedy wykonujemy prysznic - pod koniec możemy schłodzić nasze nogi zimną wodą
- udzielił wskazówki ekspert, flebolog Łukasz Paluch.

Małe rzeczy o ogromnym znaczeniu

Podczas spotkania z reporterką Klaudią Nawrocką Pawlik - prof. Łukasz Paluch podkreślił, iż bardzo istotne dla dobrej kondycji nóg są także odpowiednie nawodnienie organizmu oraz nieuciskająca bielizna.

Kiedy przygotowujemy się do pracy powinniśmy starać się, aby nasze nogi nie były zbyt obciskane, na przykład przez skarpetki czy zbyt ciasną dobraną bieliznę
- zwrócił uwagę flebolog.

O tym, jak dbać o nogi w okresie letnim w pracy oraz wieczorem, po powrocie do domu - warto posłuchać w powyższym wideo.

Jak radzić sobie z bólem nóg w trakcie długiej podróży?

Lato to również częste wyjazdy i długie podróże, podczas których nasze nogi mogą boleć i drętwieć. W jaki sposób radzić sobie z tym nieprzyjemnym uczuciem lub jak mu zapobiegać?

Jeżeli mówimy o samochodach czy transporcie kołowym powinniśmy zadbać przede wszystkim, aby nasze nogi nie były długotrwale unieruchomione. Powinniśmy starać się ruszać nimi, jeżeli nie jesteśmy kierowcami wykonywać okresowe ćwiczenia (...). Powinniśmy co jakiś czas zatrzymywać się, aby chociaż przez 5/10 minut pochodzić i powinniśmy dbać o prawidłowe nawodnienie
- tłumaczył prof. Łukasz Paluch.

Flebolog udzielił też wskazówki, jak zatroszczyć się o nogi podczas lotu samolotem, gdzie ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej jest dużo większe. Zachęcamy do wysłuchania jego porady w powyższym materiale z programu "Co słychać?".

Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.

Zobacz także:

Autor: Martyna Wielkopolan

Reporter: Klaudia Nawrocka Pawlik

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?
Materiał promocyjny

Jak ciekawie można spędzić lato w mieście?