Twój pies nie chce wychodzić na spacer? Behawiorysta zwierząt wyjaśnia. "Olbrzymie braki w socjalizacji"

Autor:
Martyna
Wielkopolan
Jak rozmawiać z psem?: Jak przełamać niechęć pupila do wyjścia z domu?

Choć wiele psów na hasło "spacer" reaguje ekscytacją, niektóre czworonogi traktują wyjście z domu niczym karę. Co robić, kiedy pupil nie chce pozwolić założyć sobie szelek, a do drzwi trzeba go ciągnąć? Ten problem behawiorysta zwierząt Radek Ekwiński omówił z właścicielką Dagiego w finałowym odcinku programu "Jak rozmawiać z psem?".

W domu Iwony Dagi żyje prawie od roku, odkąd skończył 4 miesiące. Rodzina wybrała rasę szwajcarskiego psa pasterskiego, ponieważ dowiedziała się, że charakteryzuje się opiekuńczością i obroną swojego stada. Niestety, od samego początku pupil Iwony nie chce wychodzić na spacery, a w dodatku głośno szczeka na każdego, kto przychodzi do nich w odwiedziny, co wywołuje w kobiecie frustrację.

Jak jesteśmy na ulicy, zaczyna ciągnąć na chodniku. Jeżeli jest gdzieś trawa jest mniejszy problem, ale chodnik, odgłosy ulicy powodują, że on się blokuje, kładzie się, musimy go ciągnąć, złamał mi palec nawet, aż mi się nie chce z nim wychodzić

Dlaczego pies nie chce wychodzić z domu?

Ze względu na fakt, iż Dagi w momencie spotkania z Radkiem Ekwińskim był już dorosłym psem, behawiorysta podkreślił, że to ostatni dzwonek, kiedy można próbować zmieniać jego zachowanie. Zwrócił też Iwonie uwagę, że szwajcarskie psy pasterskie miały za zadanie głównie stróżować, dlatego poszczekiwanie pupila na obcych to cecha jego charakteru. Problem z wychodzeniem na spacery wynikać może natomiast z braków w procesie socjalizacji czworonoga.

Proces jego socjalizacji będziemy musieli przerobić krok po kroku. Będziemy musieli spróbować zacząć pracować z Dagim tak, jakby był szczenięciem, które wchodzi w fazę socjalizacji

Co zrobić, żeby pies chciał iść na spacer?

Pracę z czworonogiem, która ma spowodować, że będzie chciał wychodzić na spacery, należy zacząć od zapięcia mu obroży i wystawienia miski ze smaczkami na zewnątrz, zostawiając przy tym otwarte drzwi. W ten sposób psiak zacznie oswajać się z sytuacją i rozumieć, że nie jest to nic przerażającego. Podobne ćwiczenia należy wykonywać z nim w różnych momentach dnia, nie w związku z normalnym spacerem.

Jak najmniejszy krok. Otwarte drzwi i miska od razu na wycieraczce. Chodź Iwonka, chodź tutaj i stań po drugiej stronie. (...) Zostawiasz tą miskę. (...) Będziesz sobie tutaj siedziała na stołku lub na podłodze przez pięć minut, a potem weźmiesz miskę i wrócisz do domu. W ogóle nie będziesz komentowała tej sytuacji

O tym, jak Dagi zareagował na miskę postawioną za drzwiami, można przekonać się w powyższym fragmencie wideo. Inne porady Radosława Ekwińskiego z 4. odcinka "Jak rozmawiać z psem?" warto natomiast poznać, oglądając program na antenie TVN Style.

4. odcinek programu "Jak rozmawiać z psem?" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć:

  • w sobotę 7 czerwca, 7:35
  • w niedzielę 8 czerwca, 7:25

Zobacz także:

Autor:Martyna Wielkopolan

Pozostałe wiadomości