Neurojoga - dowiedz się czym jest i na co pomaga

Neurojoga - dowiedz się czym jest i na co pomaga
Neurojoga - dowiedz się czym jest i na co pomaga
Banery, światła, neony, ruch uliczny, media społecznościowe. We współczesnym świecie nie trudno o przebodźcowanie, uczucie napięcia i stresu. Naprzeciw wychodzi nam neurojoga. Dowiedz się czym jest i na co pomaga.

Co to jest neurojoga?

Reporterka programu "Co słychać?" Klaudia Nawrocka Pawlik w rozmowie z prekursorką neurojogi w Polsce - Agą Sobisz - rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Neurojoga to połączenie mądrości jogi klasycznej z współczesną wiedzą naukową. Szczególnie z zakresu neuronauki i antropologii.  To jest wiedza o człowieku, o tym, jak działa układ nerwowy i o tym, jak w ogóle działa ciało i jaka jest funkcjonalność. 
Aga Sobisz, prekursorka neurojogi w Polsce

Ćwiczenia neurojogi mogą pomóc nam w świadomy sposób przełączać się z sytuacji stresowych na sytuacje relaksu i regeneracji, by czuć się komfortowo i bezpiecznie, niezależnie od tego, co nam się przydarza.

Neurojoga: Więcej niż tylko joga

Neurojoga nie koncentruje się tylko na nauczaniu nowych ruchów. Jest to raczej odkrywanie tego, co już umiemy, i wykorzystywanie tego do budowania poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

To nie jest o uczeniu się nowych ruchów, tylko o znajdowaniu tego, co już umiemy, co znamy i wykorzystywaniu tego.
Aga Sobisz, prekursorka neurojogi w Polsce

Aga Sobisz korzysta również z zapachów, aby budować poczucie bezpieczeństwa podczas praktykowania neurojogi. Poprzez powąchanie swojego ulubionego zapachu, na przykład kawy, możemy zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa i poprawić mobilność. Ten zmysłowy element jest kluczowy dla praktyki neurojogi i pomaga w pełni wykorzystać korzyści płynące z tej unikalnej formy jogi.

Poprzez zapach też możemy budować sobie poczucie bezpieczeństwa. Mało tego, w takich praktykach ruchowych, na przykład kiedy lubisz kawę, zapach kawy, możesz sobie powąchać kawę i potem móc wejść głębiej w zakresy.
Aga Sobisz, prekursorka neurojogi w Polsce

Realną zmianę może dać nam nawet jedna praktyka w tygodniu. Najważniejsza jest regularność, nie długość jednorazowej sesji. Poszczególne ćwiczenia możemy wykonywać także samodzielnie, kiedy potrzebujemy wyciszyć się po całym dniu lub pobudzić rano, kiedy potrzebujemy energii na cały dzień.

Zobacz również:

podziel się:

Pozostałe wiadomości