Te budynki w Wiedniu są naprawdę... brzydkie! "To połączenie jest okropne"

Europolki studentki: Julia, Wiedeń
Europolki studentki: Brzydkie budynki w Wiedniu
Fani architektury oraz sztuki będą z pewnością usatysfakcjonowani wycieczką do Wiednia. W mieście da się bowiem znaleźć wiele architektonicznych perełek. Jednakże, stolica Austrii skrywa także naprawdę brzydkie budynki. Bohaterka najnowszego odcinka "Europolek studentek" - Julia - porozmawiała o nich z koleżanką Roxane.

Najsłynniejsze miejsca w Wiedniu i zabytki, które każdy turysta chce tam zobaczyć - zachwycają swoim pięknem. W rozmowie z Julią - bohaterką 11. odcinka 2. sezonu programu "Europolki studentki" - pochodząca z Francji Roxane porównała stolicę Austrii do Paryża.

Wiedeń jest trochę jak Paryż. Podzielony na 24 dzielnice, które układają się w kształt ślimaka. Zatem naprawdę jest dużo do zobaczenia poza katedrami, operami i pałacami.
Roxane

Studentka zwróciła jednak uwagę, że w miejscach, do których turyści raczej nie docierają - można też znaleźć budynki naprawdę okropne. Co miała na myśli?

Powojenna wieża w samym środku parku

Pierwszym z budynków, który nie przypadł do gustu Roxane, jest wieża przeciwlotnicza w wiedeńskim Parku Augarten. Chociaż kiedyś pełniła funkcję schronu, w którym wybudowano między innymi szpital, stołówkę czy szkołę, obecnie nie można do niej wchodzić, a ogromna żelbetowa konstrukcja wybija się na tle parkowej zieleni.

To pozostałość po II wojnie światowej. Ta wieża była częścią systemu obrony przeciwlotniczej. Na jej szczycie oraz na dolnym pierścieniu ustawiano działa, które broniły miasto przed atakami. To czysty żelbeton, ciężko byłoby ją zburzyć.
Roxane

Nowoczesna nadbudówka w starej kamienicy

Kolejnym z przykładów dziwnej, wiedeńskiej architektury, którą Roxane chciała zaprezentować Julii - była stara kamienica z nowoczesną nadbudówką. O ile sam budynek powstał w XIX wieku, jego górna część została nadbudowana w wieku XXI.

Ten budynek jest naprawdę dziwny. Sam w sobie nie jest brzydki, ale to połączenie jest okropne. Wszystko popsuła ta nadbudówka. Miało być nowocześnie i elegancko, ale zwyczajnie to nie pasuje do starej kamienicy. Co za wpadka.
Roxane

Francuzka opowiedziała bohaterce najnowszego odcinka "Europolki studentki" o budynkach, które nie mogłyby znaleźć się w eleganckiej części Wiednia. Jeden z przykładów zaprezentowała koleżance w programie. Zachęcamy, aby przyjrzeć się mu w powyższym fragmencie. Całość odcinka warto natomiast obejrzeć w TVN Style lub na Playerze.

11. odcinek 2. sezonu programu "Europolki studentki" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć:

 • we wtorek 14 maja, 22:00
  • w czwartek 16 maja, 23:00
   • w sobotę 18 maja, 00:00 i 12:55

    Zobacz także:

    Autor: Martyna Wielkopolan

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości