Przez swoje doświadczenia przestała wierzyć w przyjaźń damsko-męską. "Moja relacja z nim zaczęła się właśnie od przyjaźni"

Konfrontacje Agaty: Sylwia
Konfrontacje Agaty: Friendzone oraz friends with benefits - bohaterki opowiedziały o swoich doświadczeniach
W 11. "Konfrontacji Agaty" - Agata Młynarska spotkała się z kobietami, które do przyjaźni damsko-męskiej mają skrajnie różne nastawienie. Choć jedne z nich wierzą w jej istnienie, a drugie są w tym temacie niezwykle sceptyczne - bohaterki odcinka znalazły w dyskusji punkt wspólny - tzw. friendzone. O jakich doświadczeniach opowiedziały?

Asia i Edyta cieszą się szczerymi, długotrwałymi przyjaźniami z mężczyznami. Obie deklarują, że swoich przyjaciół nie traktują jako obiektów seksualnych, a bardziej jak rodzeństwo. Edyta przyznaje nawet, że na taką relację bez problemu zgodził się jej mąż. Sylwia i Monika wyrażają przekonanie, że przyjaźń damsko-męska prędzej czy później kończy się seksem. Pierwsza z pań podkreśliła też, że jej zdaniem relacja przyjacielska między kobietą, a mężczyzną może wypalić jedynie wtedy, kiedy jedna ze stron jest homoseksualna. W swojej zaciekłej debacie bohaterki "Konfrontacji Agaty" znalazły jednak wspólny mianownik - doświadczenia związane z tzw. friendzonem oraz poglądy na układ nazywany "friends with benefits".

Friendzone - czy oszukiwanie siebie i drugiej osoby ma sens?

Friendzone - tak nazywana jest relacja, w której jedna osoba stawia granice w przyjaźni, a druga - zakochana w niej - cierpliwie czeka na swoją szansę lub o nią zabiega. Swoją szansę na rozwinięcie przyjaźni w wieloletni związek zyskała Sylwia. Niestety, historia tej relacji ma słodko-gorzki smak. Dziś kobieta nie wierzy w przyjaźń damsko-męską.

Ja teraz byłam bardzo długo w związku, to był ojciec moich dzieci. Półtora roku już nie jesteśmy razem. Zaraz będę płakać, bo to taki emocjonalny dla mnie temat bardzo (...). Dążę do tego, że moja relacja z nim zaczęła się właśnie od przyjaźni. I też nie wiedziałam jak się skończy, a się skończyła tak, że mam dwie cudowne córki. Niestety się gdzieś tam nam nie ułożyło troszeczkę.
Sylwia

We friendzonie tkwili także przez jakiś czas sąsiedzi siedzącej po przeciwnej stronie stołu Edyty. Ta relacja była szczególnie trudna, ze względu na fakt, że pozostawali oni już w pierwszych małżeństwach oraz mieli dzieci.

Były dwie rodziny, były dzieci, sąsiedzi, okazało się, że zakochali się w sobie wzajemnie. W tej chwili mają sytuację, gdzie mąż jednej sąsiadki jest z sąsiadką i odwrotnie i mają nawet wspólne dzieci. Także zdarzają się takie sytuacje.
Edyta

Friends with benefits - co kiedy do przyjaźni dochodzi specyficzny bonus?

Zarówno jedna, jak i druga strona stołu nie pochwala wchodzenia w układ nazywany friends with benefits, w którym przyjaciele decydują się włączyć do swojej relacji kontakty seksualne. Według Moniki takie rozwiązanie może spowodować szybkie zniszczenie przyjaźni.

Dla mnie to jest kompletne już przekroczenie tej granicy, dlatego że żeby wywołać jakiekolwiek przywiązanie to wystarczy jakikolwiek dotyk, nawet przytulenie, tak? I już ta oksytocyna, ten hormon miłości w nas się pojawia i już to przywiązanie się pojawia, dlatego myślę, że to jest kwestia czasu, kiedy to już nie będzie przyjaźń.
Monika

Dlaczego zdaniem bohaterek "Konfrontacji Agaty" ludzie w ogóle decydują się na taki układ? Zachęcamy do wysłuchania ich wypowiedzi w powyższym fragmencie. Całość najnowszego odcinka warto także obejrzeć na antenie TVN Style lub o dowolnej porze w Playerze.

11. odcinek programu "Konfrontacje Agaty" na antenie TVN Style można jeszcze obejrzeć w:

 • niedzielę 19 maja, 20:15
  • poniedziałek 20 maja, 23:00

   Zobacz także:

   Autor: Martyna Wielkopolan

   podziel się:

   Pozostałe wiadomości