Czy poprawnie korzystasz z emotikon? Sprawdź, która budzi największe kontrowersje

Co słychać?: Jak rozumiemy poszczególne emotikony?
Co słychać?: Jak korzystać z emotikon?
Choć co do zasady służą wyrażaniu nastroju w wiadomościach pisanych - emotikony potrafią rodzić nieporozumienia. Ich język nie jest jednoznaczny, szczególnie dla osób w różnym wieku. Reporter "Co słychać?" Karol Cichoń sprawdził, jak Warszawiacy rozumieją poszczególne emoji.

W materiale do programu "Co słychać?" reporter Karol Cichoń zapytał osoby w różnym wieku o to, jak rozumieją emotikonę z twarzą przewracającą oczami. Jak się okazuje, niektórzy widzą w niej dezorientację, inni znudzenie, a jeszcze inni wyrażenie wątpliwości. Warszawiaków rozbawił także dylemat związany z tzw. emoji kupą. Na pytanie, kiedy powinno się jej używać jedni odpowiadali, że w reakcji na coś zabawnego, a drudzy, iż na coś obrzydliwego.

Emoji budzące kontrowersje, czyli zdradliwy uśmieszek

Jak się okazuje, najwięcej nieporozumień budzi emotikona, która - wydawać by się mogło - jest najprostszym i najzwyklejszym uśmieszkiem. Zastępująca dwukropek i nawias emoji (widoczna na zdjęciu poniżej) nie dla wszystkich oznacza to samo. Językoznawca Mateusz Adamczyk wyznał w programie "Co słychać?", że dowiedział się tego od swoich studentów.

Czasami wysyłam im w mailach emotikony i przesyłam tam zwyczajny uśmiech (...). No i dowiedziałem się od nich na zajęciach, że to dziwnie wygląda, że to tak jakbym czegoś od nich jeszcze chciał dodatkowo albo trochę z nich kpił. Nie taki był mój cel, chciałem się po prostu uśmiechnąć
- tłumaczył Mateusz Adamczyk.
Co słychać?: Mateusz Adamczyk o emoji
Co słychać?: Mateusz Adamczyk o emoji

Czy osoby starsze używają emotikon?

Choć robią to zdecydowanie rzadziej niż najmłodsi - emotikon używają także osoby starsze. Jednakże, jak zauważają przedstawiciele młodszego pokolenia, nie zawsze korzystają z nich w odpowiednim kontekście. Zabawną sytuację związaną z używaniem emoji przez jego mamę - w rozmowie z reporterem Karolem Cichoniem przytoczył Mateusz Adamczyk.

Czasami miałem wrażenie na początku właśnie, że używa ich dość losowo. Dopiero jak zwróciłem jej uwagę: mamo ja nie wiem, co ten bakłażan, który mi wysyłasz oznacza na dobrą sprawę. Ona mówi "no taki ładny, taki ma ładny kolor"
- opowiadał rozbawiony językoznawca.

Więcej na temat używania emotikon oraz baniek towarzyskich, w których różne emoji mogą oznaczać różne komunikaty, warto posłuchać w powyższym wideo.

Nowe odcinki programu "Co słychać?" można oglądać na antenie TVN Style od poniedziałku do piątku o 18:40 oraz w niedziele o 18:30.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości