Zasady systemu kaucyjnego
Od 2025 roku każde opakowanie objęte systemem kaucyjnym będzie odpowiednio oznakowane. Znajdziemy tam symbol kaucji, który informuje nas, że za daną butelkę czy puszkę możemy odzyskać określoną sumę pieniędzy. Za opakowania do 1 litra odzyskamy 50 groszy, natomiast za szkło wielokrotnego użytku do 1,5 litra - złotówkę. Wszystko, co musimy zrobić, to nie zgniatać opakowania i upewnić się, że etykieta z kodem kreskowym jest nienaruszona.
Jak odzyskać kaucję?
Wszystko zaczyna się od maszyny, która sczytuje kod kreskowy na opakowaniu. Wystarczy włożyć do niej butelkę czy puszkę kodem do góry. Po zeskanowaniu opakowania, maszyna wydrukuje kupon, który będzie można zrealizować w sklepie w celu odzyskania kaucji. W przypadku mniejszych sklepów, które mogą zbierać opakowania na mniejszą skalę, proces ten odbywa się za pomocą czytnika.
Nadajemy tym opakowaniom pewną realną wartość, dzięki czemu przywracamy je do obiegu. One mogą zostać poddane recyklingowi, to jest też niezwykle istotne, i potem przeznaczone na kolejne opakowania.
System kaucyjny w Polsce jest wprowadzony na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, która ma na celu zmniejszenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Zobacz również:
- Ubrania z lat 80. i 90. Czy w lumpeksie można znaleźć prawdziwe vintage'owe perełki?
- Odblaski w stylizacjach na jesień i zimę. Bezpieczeństwo jest w modzie
- Do domu opieki trafiła na własną prośbę. "To jest dom-azyl"
Autor: Agata Piętka
Reporter: Daria Pacańska