Ta choroba powoduje ścieranie zębów oraz bóle głowy. Poznaj sposoby walki z bruksizmem

Co słychać?: Sposoby na bruksizm

Co słychać?: Sposoby na bruksizm
Co słychać?: Jak walczyć z bruksizmem?

Bruksizm to nieświadome zgrzytanie zębami i ścieranie ich przez mimowolne zaciskanie szczęk, często na tle stresowym. Zwykle jest też przyczyną obolałych mięśni twarzy oraz napięciowego bólu głowy. Reporterka programu "Co słychać?" Monika Szatan zapytała terapeutkę szczękową Małgorzatę Bąk, jak walczyć z tą chorobą.

Nocny bruksizm dotyczy od 10 do 15% populacji, a w dzień zgrzyta od 20 do 30% Polaków. Terapeutka szczękowa Małgorzata Bąk zwróciła uwagę, że o spięciu stawów szczękowo-żuchwowych i ścieraniu zębów ludzie najczęściej dowiadują się podczas wizyt u stomatologów, którzy zalecają im udanie się do ortodonty.

Ortodonta zaleci oczywiście najprawdopodobniej szynę, aparat
- tłumaczyła Małgorzata Bąk.

Przed szyną, wizyta u terapeuty stomatologicznego

W rozmowie z reporterką Moniką Szatan, Małgorzata Bąk osobom zmagającym się z bruksizmem zaleciła przed wizytą u ortodonty - wybranie się do terapeuty stomatologicznego w celu skorzystania z terapii manualnej. Za pomocą specjalnego masażu możliwe jest rozluźnienie szczęki oraz prawidłowe ułożenie mięśni i więzadeł w stawie. Zalecane są 3-4 takie wizyty.

Ścieranie zębów jest spowodowane spięciem więzadeł i mięśni w stawie szczękowo-żuchwowym. Idąc do ortodonty i zakładając aparat będziemy zawsze działali tym aparatem na jednak nadal spięte więzadła i mięśnie. Rozluźnijmy je
- wyjaśniła terapeutka szczękowa.

Ekspresowe rozwiązania, działające na skutek

Osobom zmagającym się z bruksizmem polecane są także regularne żucie gumy lub zastrzyki z botoksu. Terapeutka szczękowa Małgorzata Bąk podkreśliła jednak, że są to działania "na skutek", które w dłuższej perspektywie nie rozwiążą problemu. W ten sposób - o ile żucie gumy pozwoli na uruchomienie więzadeł, mięśni, ścięgien, to zbyt częste korzystanie z tego rozwiązania ponownie zmęczy staw.

Jeżeli nie zmienimy nic w swoich nawykach, nie zmniejszymy stresów, takiego życia, które uprawiamy, to to się będzie powtarzać
- przyznała Małgorzata Bąk.

Tego, jak dokładnie wygląda terapia manualna u terapeuty stomatologicznego, można dowiedzieć się z powyższego materiału wideo, który powstał w ramach programu TVN Style - "Co słychać?".

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości