Teresa Szwedkowicz: Unikalna wystawa kolekcji folkloru opoczyńskiego

Autor:
Agata
Piętka
Reporter:
Klaudia Nawrocka Pawlik
Co słychać? Wystawa Teresy Szwedkowicz

Teresa Szwedkowicz kolekcjonowała i w wyjątkowy sposób opracowywała rękodzieło ludowe, elementy twórczości opoczyńskiej. Odwiedziliśmy Muzeum Etnograficzne w Warszawie i pierwszą w Polsce wystawę prezentującą zbiory kolekcjonerki.

Teresa Szwedkowicz: Kolekcjonerka folkloru opoczyńskiego

Teresa Szwedkowicz z zamiłowania była kolekcjonerką folkloru opoczyńskiego. Przez lata gromadziła próbki tkanin, wycinała, odpruwała je ze starych elementów odzieży, częściowo rekonstruowała i układała w kolekcje. W swojej pracy doceniała przede wszystkim prace hafciarek, uważając je za prawdziwe dzieła sztuki. W swoim mieszkaniu zgromadziła aż pięć tysięcy eksponatów.

Próbując zdobyć tą kolekcję, wybierała się niejednokrotnie na wieś.  I właśnie w tym pomagał jej mąż, który woził ją na tak zwane wyprawy za wyszyciami.

Do zgromadzonych strojów doszywała kartki wzorowane na muzealnych. Fotografie mieszkańców regionu starannie opisywała, przygotowywała kroniki. Nawiązywała kontakty z twórczyniami i krawcowymi, wszystko przy dużym wsparciu rodziny. 

Teresa Szwedkowicz gromadziła swoją kolekcję w mieszkaniu trzypokojowym, gdzie mieszkała razem z mężem i dwiema córkami. (...) Trzymała swoją kolekcję w różnego rodzaju wersalkach i tapczanach w swoim mieszkaniu.

W kolekcji Teresy Szwedkowicz można zauważyć, że folklor opoczyński, a co za tym idzie kultura opoczyńska, to przede wszystkim kolory. Na wystawie dominują różne odcienie niebieskiego, różowego, żółtego - każdy z nich ma swoją unikalną nazwę. Wszystkie z tych przedmiotów to zapis kultury i tradycji, której Teresa Szwedkowicz poświęciła ponad 40 lat swojego życia.

Wystawa Teresy Szwedkowicz: Gdzie zobaczyć?

Dzięki pasji i zaangażowaniu Teresy Szwedkowicz, możemy podziwiać piękno folkloru opoczyńskiego i zrozumieć jego znaczenie dla kultury i tradycji regionu. Kolekcja, składająca się z pięciu tysięcy eksponatów, jest prezentowana w Muzeum Etnograficznym w Warszawie do 25 lutego 2025.

Materiał powstał w ramach programu "Co słychać?", który możecie oglądać od poniedziałku do piątku o 18:40 na antenie TVN Style.

Zobacz również:

Autor:Agata Piętka

Reporter: Klaudia Nawrocka Pawlik

Pozostałe wiadomości